joomla templates top joomla templates template joomla

Nawet 40 mln rocznie i 200 mln przez 5 lat na wsparcie finansowe stołówek i miejsc spożywania posiłków w szkołach

info: premier.gov.pl; video: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Przyjęte przez rząd rozporządzenie umożliwia wsparcie finansowe z budżetu państwa na organizacje stołówek i miejsc spożywania posiłków w szkołach. Zakłada ono m.in. doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek szkolnych i powstannie nowych. Nowe rozwiązania tworzą także wsparcie adaptacji i wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków, czyli jadalni.
 
 
To konkretne pieniądze na remonty i zakupy wyposażenia do stołówek i kuchni szkolnych – mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
 
Zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez MEN, wsparcie finansowe ma zostać udzielane organom prowadzącym publiczne szkoły podstawowe. Dzięki temu samorządy będą mogły otrzymać je na organizacje stołówek i miejsc spożywania posiłków w szkołach.
Cały program Posiłek w szkole i w domu działa od początku tego roku. Jak podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska program został zmodyfikowany i składa się obecnie z trzech modułów. Pierwszy to wsparcie i posiłek adresowany do dzieci i młodzieży. Drugi to posiłek adresowany do osób starszych, a trzeci moduł został właśnie uregulowany w rozporządzeniu.
 
 
Rząd przeznaczy 2,75 mld zł na cały program w latach 2019-2023. Na stołówki (trzeci moduł programu) zostanie przeznaczonych 200 mln zł, czyli w każdym roku po 40 mln zł.
 
Dbanie o Polskę zaczyna się od dbałości o polskie dzieci, o polską młodzież. Państwo musi wspierać dzieci i my tym samym dajemy temu bardzo wyraźnie wyraz –  podkreślił premier Mateusz Morawiecki.