joomla templates top joomla templates template joomla

Mogą być łamane prawa dziecka? Rzecznik praw dziecka do nauczycieli "nie dzielcie uczniów na lepszych i gorszych"

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Proszę nauczycieli, abyśmy nie dzielili uczniów na lepszych i gorszych, abyśmy nie powodowali, że ich wyniki w nauce, właśnie na zakończenie szkół, będą realizowane nie z powodu ich dobrych czy złych ocen, tylko z powodu tego, że nie będzie ich miał kto przeegzaminować
 
 
– apelował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w związku ze strajkiem nauczycieli. 
 
RPD poinformował, że złoży na ręce premiera i minister edukacji pismo z prośbą o zobowiązanie kuratorów oświaty do przesunięcia terminu składania dokumentów do szkół średnich.
 
- Jako Rzecznik Praw Dziecka nie mogę milczeć, gdy w oświacie dochodzi do protestu, który uderza w dzieci. O równości szans w edukacji stanowi Konstytucja RP. Jutro to święte prawo może zostać złamane – podkreślił Mikołaj Pawlak, który dziś w Lublinie sprawdzał, jak strajk w oświacie odbija się na tutejszych uczniach.  
 
 
Rzecznik zwracał szczególnie uwagę na zagrożenie egzaminów, które stanowią o przyszłej edukacji młodych Polaków. Do egzaminów gimnazjalnych (10-12 kwietnia 2019 r.) i ósmoklasistów (15-17 kwietnia) ma przystąpić w tym roku ok. 725 tysięcy uczniów - w VIII klasach szkoły podstawowej ok. 375 tys. uczniów i ok. 350 tys. w III klasach gimnazjum. Zaświadczenia z wynikami testów uczniowie otrzymać mają 21 czerwca. Tych dat nie można już zmienić.