joomla templates top joomla templates template joomla

Lewica sprzeciwia się zmianom w konstytucji, by odwołać Banasia. Czy prezes NIK będzie przez rto nieusuwalny?

Agencja Informacyjna eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityka

– PiS ponosi odpowiedzialność za osobę, którą nominowało na jedno z najwyższych stanowisk państwowych. Kiedy okazuje się, że ta osoba była, delikatnie rzecz ujmując, nie najfortunniejszym wyborem, to PiS nie ucieknie od odpowiedzialności za tę nominację – powiedział Adrian Zandberg. Jeden z liderów Lewicy Razem odniósł się w ten sposób do sprawy Mariana Banasia, który - mimo nacisków Prawa i Sprawiedliwości - nie chce podać się do dymisji.
 
 
CBA po analizie oświadczenia majątkowego szefa NIK złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Zandberg ocenił, że w tym przypadku istnieje procedura, w oparciu o którą parlament może podjąć odpowiednie kroki.
 
 
– Pomysł na to, by grzebać w ustawie zasadniczej, tylko dlatego, że Prawo i Sprawiedliwość okazało się politycznie nieudolne, wydaje nam się kuriozalny – stwierdził Zandberg.
 
Za sprawę "jeszcze istotniejszą niż sam skandal związany z postacią pana Banasia" uznał kwestię funkcjonowania służb.
 
– Albo polskie służby są tak nieudolne, że nie były w stanie stwierdzić tego, co stwierdzili dziennikarze TVN albo wiedziały, poinformowały o tym najwyższe czynniki polityczne, i została podjęta decyzja o tych nominacjach pomimo tych informacji – mówił poseł Lewicy Razem.