joomla templates top joomla templates template joomla

Tak przemawia przyszły Przewodniczący Komisji Europejskiej? Timmermans patrzył jak w "święty obrazek", a lewicowe działaczki czuły się "onieśmielone", takie można było odnieść wrażenie

R.Ż/eSerwis.info; x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Nie dał się sprowokować wypowiedziom niektórych europosłów, mówił zdecydowanie, wręcz patetycznie momentami. Nawet przeciwnicy słuchali go w skupieniu. Można było odnieść wrażenie, że przemawia przyszły Przewodniczący Komisji Europejskiej. Timmermans spoglądał zazdrośnie.
 
- Nasze zmiany doprowadziły do tego, że odzyskaliśmy z rąk mafii 10 mld euro, to są pieniądze należące do budżetu Unii – mówił Mateusz Morawiecki, odpowiadając na zarzuty ze strony europosłów o łamanie przez jego rząd zasad praworządności. Mateusz Morawiecki podkreślał, że „doskonale wiemy, jak zarządzać naszymi instytucjami, dzięki zmianie podejścia do instytucji finansowych, mamy najlepszą sytuację gospodarczą od 30 lat”. 
 
Premier przedstawiał europarlamentarzystom swoją wizję przyszłości integracji europejskiej w ramach zaplanowanej wcześniej debaty. W swoim wystąpieniu akcentował gospodarcze sukcesy PiS oraz snuł ambitne wizje "czwartej rewolucji przemysłowej". W odpowiedzi usłyszał jednak pytania o łamanie zasad praworządności w Polsce oraz autorytarne według części europosłów zapędy rządzących. Odpowiadając, premier próbował bagatelizować argumenty adwersarzy i wracał do sukcesów gospodarczych swojego rządu, przekonując, że wyznaczają one kierunek, w którym powinna podążyć cała Unia Europejska. Nawiązał też do historycznych zasług Polaków.
 
 
- Jesteśmy dumnym narodem, który dobrze wie ile kosztuje wolność. Walczyliśmy za wolność naszą i waszą, postawiliśmy tamę niemieckiemu barbarzyństwu jako pierwsi podczas II wojny światowej i ocaliliśmy kontynent od jeszcze większego ludobójstwa – mówił z naciskiem Morawiecki.
 
To było spokojne przemyślane wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego. Nie dał się – jak było w przypadku Beaty Szydło – wplątać
w słowne przepychanki, mówił spokojnie, unikał tematów zapalnych, słuchali go nawet przeciwnicy, a sama dyskusja pomimo wielu prób sprowadzenia jej do „awantury” oceniona została przez wielu komentatorów jako konstruktywna chociaż  nie zabrakło ostrej krytyki aktualnych zmian w Sądzie Najwyższym w Polsce. 

Momentami można było odnieść wrażenie, że sprawcy ataków czuli się bezsilni, kiedy na ich zaczepki Morawiecki skupiał się wyłącznie na konkretach omijając nawet – nie licząc drobnych – uszczypliwości.

Nawet wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans patrzył na Mateusza Morawieckiego jak w „święty obrazek” zdając sobie chyba sprawę, że to może być człowiek z Europy wschodniej, który będzie w stanie ostudzić jego ambicje zastąpienia Przewodniczącego Junckera. 
 
- Czy Mateusz Morawiecki będzie pierwszym Przewodniczącym Rady Europejskiej z „nowej Unii”? - 
 
Premier Mateusz Morawiecki nie zawsze przemawia ciekawie, czasami wręcz nudnie, ale tym razem był dobrze przygotowany i miał za plecami doradców w tym Konrada Szymańskiego, który - można takie było odnieśc wrażenie - uspokajał w nim waleczne tony, podpowiadając aby unikał słownych przepychanek z lewicowymi działaczkami. 
 
Niewątpliwie kraje Europy Wschodniej mają w obecnej sytuacji swoją szansę, jednak wszystko uzależnione jest od wyników nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.