joomla templates top joomla templates template joomla

Szczęśliwy i wesoły Schetyna utratę 6 mandatów przez zjednoczoną KE nazywa sukcesem? PiS zdobywa 5 mandatów więcej niż przed 5 laty, przewaga nad KE rośnie z 3,3 do 4,7%

R.Ż/eSerwis.info; fot/video: tvn24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Skorygowane dane sondażu exit poll zwiększają przewagę Prawa i Sprawiedliwości z 3,3 punktów procentowych do 4,7 procent. PiS wygrywa z poparciem 43,1%, KE otrzymuje 38,4%, Wiosna 6,7%, a Konfederacja 6,2%. Reszta ugrupowań nie przekracza progu 5 procentowego. 
 
 
W trakcie wieczoru wyborczego, pełen radości i uśmiechnięty Grzegorze Schetyna uzyskany wynik wyborczy nazywa sukcesem i zapowiada dalszą współpracę w ramach Koalicji Europejskiej lub Koalicji Obywatelskiej. 
 
 
Dobre samopoczucie lidera Koalicji jest o tyle zadziwiające, że Łącznie Platforma Obywatelska, SLD i PSL tracą w stosunku do ilości mandatów jakie posiadali w Parlamencie Europejskim do tej pory i to sporo:
 
- PO, SLD, PSL łącznie traci aż 6 mandatów!, Miała ich 28, teraz będą to 22 mandaty - 
 
Równolegle Prawo i Sprawiedliwość sporo zyskuje. Do tej pory w Parlamencie Europejskim:
 
- PiS miał 19 mandatów, teraz będzie miał ich 24, a  więc zyskuje 5 dodatkowych mandatów – 
 
 
 
Patrząc na powyższe analizy trudno nazwać sukcesem wybory, w których PO dzieląc się z trzema innymi partiami traci, chyba, że wewnętrzne sondaże partyjne mówilły o sporo wyższej przewadze PiS nad KO i o wiele większej porażce? Zdaniem Grzegorza Schetyny to wielki sukces.
 
– „To jest pierwsza połowa meczu, wszyscy kochamy sport. Wiemy, że wszystko jest przed nami. Wspólnie zrobiliśmy wielki krok. Zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces” - 
 
Wielkim przegranymi są Kukiz'15, który nie przekracza progu wyborczego, ale też Wiosna Biedronia, która szacowana na kilkanaście procent ledwo nad progiem wyborczym, co dopiero jednak potwierdzą ostateczne wyniki. 
 
Konfederacja zbiera w wyborach również głosy i mandaty i to bez większych nakładów i wprowadza prawdopodobnie 3 europosłów do Parlamentu Europejskiego.