joomla templates top joomla templates template joomla

Prof. Strzembosz popiera łamanie Konstytucji RP? Twierdzi, że "Dalsze funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej jest działaniem przestępczym"

tvn24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

– Izba Dyscyplinarna nie jest ani częścią Sądu Najwyższego, ani nie jest legalnie funkcjonującym sądem – powiedział były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz. – Dalsze funkcjonowanie tej izby, w moim przekonaniu, jest działaniem przestępczym – dodał, odnosząc się do podpisanego przez prezydenta Andrzeja Dudy pakietu ustaw sądowych, w skład którego wchodzi „ustawa represyjna”.
 
 
Jak ocenił profesor Strzembosz, "mamy zatem do czynienia z odrębnym sądem, sądem specjalnym". – A zgodnie z polską konstytucją sąd specjalny nie może w Polsce funkcjonować poza stanem wojennym.
 
– W tej sytuacji dalsze funkcjonowanie tej izby w moim przekonaniu jest działaniem przestępczym, bo nikt nie ma prawa powoływać się na to, że jest sędzią i że w sądzie pełni funkcje sędziowskie - oświadczył profesor Strzembosz.
 
 
Profesor Strzembosz wspomniał także o sytuacji olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. – Osądzenie przez tę izbę sędziego Juszczyszyna, człowieka, który również działał w wykonaniu orzeczenia Trybunału w Luksemburgu jest po pierwsze bezprawne, po drugie niczym nieuzasadnione. W żadnym kraju europejskim nie można dopuścić do tego, by sędzia był skazywany za to, że działa zgodnie z prawem i ze swoimi kompetencjami – powiedział.
 
Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zdecydowała we wtorek (4.02) o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna w obowiązkach służbowych oraz obniżeniu jego wynagrodzenia na czas zawieszenia o 40 proc.