joomla templates top joomla templates template joomla

Nord Stream jak u Hitchcocka

Hanna Foltyn-Kubicka ; pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

W latach 1940–1984 Finowie wpuścili do Bałtyku ogromne ilości odpadów pozostałych po produkcji papieru. Odpady te zawierają między innymi bardzo niebezpieczne dla zdrowia dioksyny - to właśnie zatrucie ową substancja było przyczyną niedawnej serii zgonów niemowląt w Chinach. Jej działanie mogliśmy także obserwować na przykładzie nieudanej próby pozbawienia życia Prezydenta Wiktora Juszczenki podczas Pomarańczowej Rewolucji.

Tomasz Poręba: 10 Lat Polski w NATO

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Przystąpienie przed 10 laty Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego było dla mnie osobiście ostatecznym zamknięciem okresu podziału Europy i czasu zimnej wojny.
Znaleźliśmy się w najsilniejszym i najpotężniejszym pakcie wojskowym uzyskując coś, co jest najważniejsze z punktu widzenia polskiej racji stanu tj. gwarancje bezpieczeństwa. Zyskaliśmy też możliwość stopniowej modernizacji polskich sił zbrojnych. Chociaż i tutaj popełniamy błędy jak choćby ostatnia propozycja rządu Donalda Tuska dokonania znaczących cięć w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej.


Warszawski miś Ławrowa

pis.org.pl ; Hanna Foltyn-Kubicka włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Rosji – Siergieja Ławrowa stała się spektaklem medialnym. Nazwisko Ministra, odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki, na szczęście poza wołaczem, rozbrzmiewało z odbiorników, uderzało z pierwszych stron gazet codziennych a także dawało pole do popisu wszelkim, mniej lub bardziej kompetentnym „ekspertom”. Tak wygląda wyścig o oglądalność/poczytność/słuchalność i jest to wpisane w pluralizm i niezależność mediów. Trzeba się jednak zastanowić, komu ten spektakl służy najbardziej.

Geringer de Oedenberg: Zamach na Strasburg

sld.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego przedstawione zostaną trzy nowatorskie pakiety legislacyjne: telekomunikacyjny ( o którym pisałam wcześniej dość szczegółowo, z racji przygotowanej przeze mnie opinii w Komisji Prawnej ), klimatyczny i morski. Pełną parą ruszają ostatnie ustalenia budżetowe na 2009 rok – pisze Lidia Geringer de Oedenberg, poseł do Parlamentu Europejskiego w swoi blogu. Pierwsze czytanie pakietu telekomunikacyjnego zwanego w skrócie TELECOM (nie mylić z nazwą żadnej firmy) zakończy się głosowaniem podczas kolejnej wrześniowej sesji.

Nie karmić krokodyla

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Przypadek agresji wojsk rosyjskich na Gruzję potwierdza najgorsze obawy dotyczące intencji naszego wschodniego sąsiada. Będzie też wyraźną cezurą w stosunkach Rosji z resztą świata. Jak dotąd konflikt ten toczył się „tylko” w sferze walki wywiadów (sprawa Litwinienki, nasilenie działań rosyjskich służb na terytorium Republiki Federalnej Niemiec) oraz gospodarki (sprawa unijnego projektu „Nabucco” czy też gazociągu „Nord Stream” będące przykładami prób uzależnienia Unii Europejskiej od rosyjskich surowców). Konflikt Rosji z szeroko rozumianym „Zachodem” wchodzi teraz w nową fazę.

Mariusz Błaszczak o wieloletnim planie inwestycyjnym dla Warszawy

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Podczas sesji Rady m. st. Warszawa 10 lipca br. radni uchwalili wieloletni plan inwestycyjny stolicy. W zaproponowanym przez ratusz budżecie Most Północny uznany został za inwestycję priorytetową. Jednak aby ją zrealizować, potrzebne jest więcej pieniędzy niż wcześniej planowano. Aby pozyskać brakujące kwoty, wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz zwrócił się do radnych o wykreślenie z budżetu inwestycyjnego wielu inwestycji tj. pałaców Saskiego i Bruhla, budowy Trasy N-S, odcinka śródmiejskiej obwodnicy - od ronda Żaba do ul. Zabranieckiej...

Gowin: Im mniej szkół państwowych, tym lepiej

platforma.org włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Nie sądzę, żebym musiał przekonywać panią minister do nauczania historii przez trzy lata liceum. Ale oczywiście, wizja edukacji, matury to problem fundamentalnych wyborów ideowych, ma więc charakter polityczny. To parlament powinien decydować o kierunkach rozwoju polskiej oświaty, a nie tylko o detalach ustawodawczych - mówi w DZIENNIKU poseł PO Jarosław Gowin.

Marek Opioła o znaczeniu wstąpienia Polski do NATO

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

NATO jest pierwszą demokratyczną strukturą, do której wstąpiliśmy jako suwerenne państwo - pierwszą o tak wielkim zasięgu. Dlatego śmiało można powiedzieć, że jest to dla nas Polaków symbol olbrzymiego postępu, jaki został poczyniony w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Wzmocniliśmy się gospodarczo – pokazaliśmy, że jesteśmy krajem o stabilnej demokracji, co niewątpliwie przyczyniło się do wzrostu ekonomicznego oraz przyciągnęło zagranicznych inwestorów.


Nie wierzę Palikotowi

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

W grudniu 2007 r. kiedy Sejm RP powoływał nadzwyczajną komisję sejmową popularnie zwaną „Przyjazne Państwo” posłowie Prawa i Sprawiedliwości ostrożnie reagowali na powszechny zachwyt nad samym pomysłem komisji, a tym bardziej na jej kontrowersyjnego przewodniczącego Janusza Palikota. Jeśli uwierzyć, że powołanie komisji nie było akcją promująca samego przewodniczącego ani akcją promującą Platformę Obywatelską jako partię przyjaciół przedsiębiorców, to były trzy wyzwania, którym należało sprostać w jej pracach.

Olejniczak: To historyczny błąd Tuska

sld.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Instalacja tarczy dramatycznie zmniejszy bezpieczeństwo naszego kraju. Porozumienie z Amerykanami w sprawie umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce to historyczny błąd Donalda Tuska i jego ekipy. Baza antyrakiet zdecydowanie, bowiem zmniejszy nasze bezpieczeństwo. To fakt bezsporny dla wszystkich, zarówno zwolenników, jak i przeciwników instalacji - pisze Wojciech Olejniczak, przewodniczący Klubu Poselskiego Lewica na łamach "Faktu". Rząd próbuje przedstawić umowę jako swój wielki sukces.

Dorota Arciszewska-Mielewczyk o wystąpieniu przewodniczącego Ziomkostwa Śląskiego

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Wczorajszy „Nasz Dziennik” poruszył sprawę wystąpienia przewodniczącego Ziomkostwa Śląskiego i byłego prezesa rady nadzorczej Powiernictwa Pruskiego Rudiego Pawelki wygłoszonego w minioną niedzielę podczas zjazdu Ziomków Prus Wschodnich w Solingen. Pawelka stwierdził, iż niemiecka mniejszość narodowa podlega w Polsce dyskryminacji. Zwrócił się z apelem do władz Rzeczypospolitej o przestrzeganie wzajemnych traktatów i zobowiązań, które jego zdaniem nie są respektowane.

Ryszard Terlecki o umorzeniu sprawy Czesława Kiszczaka

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył w czwartek sprawę b. szefa MSW, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci 9 górników kopalni „Wujek” w 1981 r. Według sądu karalność „nieumyślnego” czynu Kiszczaka przedawniła się w 1986 r. Czwartkowy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie jest trzecim orzeczeniem sądu I instancji w trwającym od 1994 r. procesie Kiszczaka. W 1996 r. uniewinniono go, a w 2004 r. skazano na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Oba wyroki uchylał potem Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Andrzej Kołaczkowski: Jak trwoga to do Wilanowa

platforma.org włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Niesłusznie posądza się lewicę o ateizm. To przecież ktoś z lewicy zamówił mszę w intencji gen. Jaruzelskiego. Ktoś naprawdę chciał, żeby pomodlono się za duszę generała. I to w kościele w Wilanowie, do którego uczęszcza redaktor Semka, co podała "Gazeta Wyborcza", dla której musi to mieć znaczenie. W parafii poruszenie, a dziennikarzom udało się nawet wytropić kilku - młodych prawdopodobnie - księży, którzy ubolewają: "Nie wiemy, dlaczego się prałat zgodził. Dla nas jest to skandal. Jesteśmy w trudnej sytuacji".