joomla templates top joomla templates template joomla

Komisja Wenecka przyjechała w trybie pilnym, aby wydać opinię dotycząca fundamentalnych spraw w sądownictwie

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

- Komisja Wenecka przyjechała w trybie pilnym, aby wydać opinię dotycząca fundamentalnych spraw w sądownictwie. Niektórzy nazywają to "ustawą kagańcową". Nadrabiamy to, czego nie zrobił Sejm, czyli prowadzimy maksymalnie szerokie konsultacje z ekspertami. Był to niezwykle intensywny dialog z Komisją Wenecką - poinformował po spotkaniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
 

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych.

O wydanie opinii wystąpił do Komisji marszałek Grodzki w związku z tym, że Senat ma zająć się nowelizacją ustaw sądowych na posiedzeniu 15 stycznia.
 

Uchwalona przez Sejm nowelizacja wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania mogące uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, powołany po upadku komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, by pomóc im w demokratycznych przemianach.