joomla templates top joomla templates template joomla

Czy samorządy dokładają do szkolnictwa? Tak jak rząd gospodarują środkami obywateli. Im lepsza sytuacja gospodarcza, wyższe płace, tym większe wpływy z podatku dochodowego samorządów

R.Ż/eSerwis.info; video/fot: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Samorządy dokładają do edukacji twierdzi Rafał Trzaskowski, zapomina jednak o tym, że to dzięki polityce rządu, ale też koniunkturze, niższemu bezrobociu, wyższym płacom wpływy z podatków rosną, a tym samym rosną wpływy do budżetu samorządów, dzięki czemu te mogą więcej przeznaczać na cele statutowe, w tym na edukację.

- W imieniu Unii Metropolii Polskich apelujemy do rządu o zaprzestanie niszczenia polskiej edukacji i o wielopłaszczyznowy dialog z samorządami na temat przyszłości polskiej oświaty. Niestety, ubolewamy nad tym, ale do tej pory mamy do czynienia tylko z monologiem minister Zalewskiej, a nie z prawdziwą rozmową na temat wszystkich wyzwań, które przed nami stoją – powiedział Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy spotkał się dziś z innymi przedstawicielami miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, by rozmawiać o skutkach reformy edukacji i grożącym strajku nauczycieli. 
 
 
Jak mówił Trzaskowski, to właśnie samorządy biorą na siebie większość kosztów związanych z edukacją, zapomina jednak, że wzrost dochodów to również większy wpływ podatków do kasy samorządowej. Zarzuca wręcz premierowi 
 
- Pan premier ma czelność mówić, że to samorządy nie dopłacają do edukacji, a jest dokładnie na odwrót. W przypadku m.st. Warszawy wydatki na edukację to prawie 4,5 mld zł, z czego z rządu dostajemy niecałe 2 mld zł – stwierdził prezydent Warszawy. 
 
W konferencji prasowej udział wzięli: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk i wiceprezydent Krakowa Anna Korfel-Jasińska.
 
 
Samorządy jednak tak samo jak rząd zarządzają pieniędzmi obywateli. Ogólna koniunktura ma też wpływ na dochody samorzodów, które otrzymują 37,89% wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych, zamieszkałych na terenie gminy oraz 6,71% wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
 
- Innymi słowy im lepsza sytuacja gospodarki jako takiej, niższe bezrobocie, wyższe płace tym większe wpływy do samorządów z podatków -