joomla templates top joomla templates template joomla

Są decyzje odnośnie egzaminów maturalnych, ósmoklasisty, zawodowych. Egzamin dojrzałości rozpocznie się 8 czerwca i będzie wyłącznie w formie pisemnej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

Agencja/eReporter24; info: KPRM, fot: Archiwum włącz . Opublikowano w Kraj nauka i edukacja

 
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, matury i egzamin ósmoklasisty zostają przełożone na czerwiec. Maturzyści do pierwszego z egzaminów dojrzałości podejdą 8 czerwca – poinformował minister edukacji Dariusz Piontkowski. Egzaminy uczniów ostatnich klas szkół podstawowych odbędą się w dniach 16-18 czerwca, egzaminy zawodowe rozpoczną się 17 sierpnia. Na konferencji prasowej padła także data powrotu uczniów do szkół.
 
Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów: zdrowia Łukasza Szumowskiego, edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.
 
Szef MEN zapowiedział, że ograniczenie działalności szkół i przedszkoli zostanie przedłużone na okres dłuższy, niż robiono to dotąd – do 24 maja. Jak zaznaczył, na szybszy odwieszenie obostrzeń nie pozwalają warunki epidemiologiczne.
 
 
Jednocześnie oznacza to, że uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej (która trwa już od 25 marca). Możliwe, że zostanie wprowadzona możliwość „prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej” w części placówek – usłyszeliśmy na konferencji.
 
- Nie będzie matur ustnych w tym roku - 
 
Minister Dariusz Piontkowski powiedział, że tegoroczne matury rozpoczną się 8 czerwca od egzaminu z języka polskiego. Z uwagi zagrożenia związane z koronawirusem, w tym roku nie odbędą się egzaminy ustne, a jedynie pisemne.
 
22 czerwca rozpoczną się z kolei egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a w połowie sierpnia – dodał minister edukacji – egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych.
 
Na konferencji prasowej w KPRM szef resortu szkolnictwa wyższego podkreślił, że wszystkie terminy są uwarunkowane sytuacją związaną z epidemią.
 
 
Od 20 kwietnia obowiązuje pierwszy etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem – zakupy w sklepie może zrobić w jednym czasie więcej osób, przywrócona została możliwość przemieszczania się, otwarto wstęp do lasów i parków. Kolejne zmiany w ograniczeniach wprowadzonych w związku epidemią koronawirusa nastąpią po rekomendacji ministra zdrowia.
 
Zapowiedziano, że drugi etap znoszenia ograniczeń będzie obejmował otwarcie w weekendy sklepów budowlanych, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych oraz niektórych instytucji kultury – bibliotek, muzeów i galerii sztuki.