joomla templates top joomla templates template joomla

USA wycofują część wojsk z Niemiec, kontyngent w tym kraju zostanie uszczuplony o prawie 10 tys. Część żołnierzy trafi bezpośrednio do Polski

info: tvpinfo; fot: Archiwum włącz . Opublikowano w Kraj militarne

 
Prezydent USA Donald Trump planuje wycofać z Niemiec do jesieni od 5 tys. do 15 tys. amerykańskich żołnierzy – poinformował w piątek na swoim portalu „Der Spiegel". O planach wycofania 9,5 tys. wojskowych pisał wcześniej Reuters oraz „Wall Street Journal”. Agencja Reutera podała z kolei, że część z wycofanych żołnierzy trafi m.in. do Polski.
 
Niemiecki „Spiegel” pisze, że o sprawie wycofania części wojsk USA z Niemiec nie został poinformowany rząd w Berlinie.
 
 
Dziennik „Wall Street Journal” napisał w piątek, że prezydent Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Kontyngent żołnierzy amerykańskich stacjonujących na stałe w Niemczech ma zostać zmniejszony z ponad 34 tys. do 25 tys. Według „WSJ” będzie to maksymalna łączna liczba żołnierzy USA przebywających w Niemczech na stałe oraz rotacyjnie.
 
Według „WSJ” skierowane do Pentagonu memorandum o redukcji amerykańskich wojsk w Niemczech podpisał doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien. Gazeta twierdzi, że propozycja wycofania części wojsk USA z tego kraju była rozważana od dłuższego czasu.
 
Część wojsk miałaby zostać skierowana do Polski oraz do innych krajów sojuszniczych Stanów Zjednoczonych – podał Reuters. Agencja pisze też, że część amerykańskich wojskowych ma zostać skierowanych bezpośrednio do USA.