joomla templates top joomla templates template joomla

Umowa na system HIMARS w Polsce przełomem w obronności kraju. Polska armia po niemal 14 latach zyska ponownie możliwość zdolność do rażenia operacyjnego, czyli na większe odległości

info/video: TVN24/x-news; fot: youtube włącz . Opublikowano w Kraj militarne

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę zestawów amerykańskiej artylerii rakietowej HIMARS. Cena za 20 wyrzutni z amunicją, kupowanych w ramach programu Homar, to 414 mln dolarów (ok. 1,5 miliarda złotych). 
 
 
- Do Wojska Polskiego trafi system HIMARS. To broń nowoczesna, to broń, która jest wykorzystywana przez najpotężniejszą armię na świecie, armię Stanów zjednoczonych. To broń, która kupiona została poprzez procedurę związaną z rozmowami pomiędzy rządem Stanów Zjednoczonych, administracją prezydenta Donalda Trumpa, a polskich rządem. To broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo, to broń, która zwiększy zdolności bojowe Wojska Polskiego. To broń, która przysłuży się w końcu do tego, że wschodnia flanka NATO będzie zabezpieczona w ten sposób – mówił minister Błaszczak. 
 
 
Uroczystość odbyła się na lotnisku wojskowym w Warszawie, przed przylotem wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, który weźmie udział w organizowanej przez Polskę i USA konferencji poświęconej problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.