joomla templates top joomla templates template joomla

Manewry Defender Europe 20 na poligonie w Drawsku. Polscy żołnierze ćwiczą współdziałanie z kolegami z USA

info: MON włącz . Opublikowano w Kraj militarne

 
- Współpraca w dziedzinie wojskowości polsko - amerykańska pogłębia się. Relacje są bardzo bliskie. Żołnierze polscy i żołnierze amerykańscy ćwiczą na co dzień. Mogę podkreślić, że te pogłębianie relacji ma charakter zarówno polityczny, jak i wojskowy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami.
 
We wtorek, w Drawsku Pomorskim (poligon Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych) szef MON obserwował ćwiczenia polskich i amerykańskich wojsk w ramach drugiej fazy ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 (Emergency Deployment Readiness Exercise).
 
 
Ćwiczenie Emergency Deployment Readiness Exercise pierwotnie było planowane jako ćwiczenie połączone z głównym ćwiczeniem DEFENDER-Europe 20. W ramach ćwiczenia do Europy przerzucona została amerykańska jednostka pancerna. To strategiczny przerzut, mający testować zdolność armii USA do szybkiego reagowania i rozmieszczania swoich sił w dowolnym miejscu na świecie. Batalion ćwiczący sprawdza gotowość do przerzutu wojsk przez Atlantyk w ramach sojuszniczej pomocy krajom europejskim, w tym Polsce.
 
- Wielkim sukcesem, obustronnym sukcesem jest przygotowana umowa dotycząca wzmocnienia współpracy obronnej Polski i Stanów Zjednoczonych, która podpisana zostanie 15 sierpnia - mówił podczas spotkania z żołnierzami minister Błaszczak. - Ta umowa jest konsekwencją zawartych porozumień między prezydentem Andrzejem Dudą a prezydentem Donaldem Trumpem, na podstawie których została określona obecność wojsk amerykańskich jako trwała. Na podstawie umów zakres i liczebność wojsk amerykańskich w naszym kraju wzrasta - podkreślił minister.
 
 
- Postanowienia stanowią także o tym, że w Polsce funkcjonuje wysunięte dowództwo amerykańskiej dywizji, ale nowym podmiotem - zakładamy, że już jesienią rozpocznie swoją aktywność w Polsce - będzie wysunięte dowództwo V Korpusu US Army - mówił podczas wizyty szef MON.
 
Ćwiczenie wojsk USA na polskim poligonie w Drawsku Pomorskim to kolejna okazja do pogłębienia współpracy na szczeblu taktycznym pomiędzy żołnierzami Stanów Zjednoczonych i Polski o której wspominał minister podczas spotkania z żołnierzami.
 
- Ćwiczenie Defender pokazuje wspaniałą współpracę polsko-amerykańską i jest dowodem, że razem jesteśmy mocni - mówił podczas spotkania na poligonie w Drawsku Pomorskim gen. bryg. Brett Sylvia, dowódca 1 Dywizji Kawalerii US Army.
 
 
Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniu udział bierze około 500 żołnierzy z 2. batalionu, 12. pułku kawalerii, 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, 1. dywizji kawalerii. Stronę polską reprezentują żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.
 
17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza w rejon ćwiczenia skierowała pluton zmotoryzowany wyposażony w sprawdzone pojazdy KTO Rosmak oraz pluton ogniowy z kompani wsparcia realizujący zadania na nowoczesnych moździerzach samobieżnych RAK. Pododdział zmotoryzowany wykonuje zadania z kompanią czołgów 2 batalionu 12 Pułku Kawalerii US Army, natomiast pluton ogniowy zapewnia wsparcie artyleryjskie.
 
Ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 (Emergency Deployment Readiness Exercise) odbywa się w trzech etapach, w których żołnierze USA zostali przerzuceni przez Atlantyk, pobrali ciężki sprzęt przechowywany na co dzień w specjalnych magazynach i przetransportowali go na polski poligon oraz - aktualnie - biorą udział w połączonym szkoleniu ogniowym w Drawsku Pomorskim. Sprzęt - około 55 czołgów Abrams i pojazdów bojowych Bradley- już w lutym, w ramach oryginalnie planowanego ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, został pobrany z magazynów armii USA w Niemczech i Belgii i przewieziony na teren poligonu Bergen-Hohne.