joomla templates top joomla templates template joomla

CBA zatrzymało wydawcę „Wprost” i „Do Rzeczy”. Zatrzymano łącznie 4 osoby, które miały wyłudzić blisko 29 mln zł

info: CBA włącz . Opublikowano w Kraj kryminalne

Agenci CBA zatrzymali cztery osoby w sprawie wyłudzenia prawie 29 mln zł na szkodę firmy specjalizującej się w budowie i remontach infrastruktury kolejowej poprzez fikcyjne umowy i faktury. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvp.info, wśród zatrzymanych jest wydawca tygodnika „Wprost” i „Do Rzeczy” Michał M. Lisiecki. Nieoficjalnie ustaliliśmy też, że trzech podejrzanych zostało zatrzymanych dziś rano, ale Lisieckiego zatrzymano już we środę. Na przyspieszenie jego zatrzymania zdecydowano się, gdy śledczy ustalili, że wybiera się za granicę. Przed godz. 13 Lisiecki usłyszał zarzuty karne. Zgadza się na podawanie jego nazwiska i wizerunku - poinformowało TVPinfo.
 
 
Blisko 29 mln zł zostało wyłudzone na szkodę firmy specjalizującej się w budowie i remontach infrastruktury kolejowej poprzez fikcyjne umowy i faktury. Kolejne cztery osoby zatrzymane przez CBA.
 
 
Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi czynności w śledztwie dotyczącym przekroczenia uprawnień przez syndyka i inne osoby poprzez wyprowadzanie pieniędzy z mas prowadzonych upadłości, a następnie ich pranie przy użyciu szeregu fikcyjnych podmiotów gospodarczych.
 
W związku z tą sprawą funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejne cztery osoby. Czynności przeprowadzono na terenie Warszawy i okolic, Torunia i Lublina. Jak ustalono w toku postępowania zatrzymani przez CBA na podstawie szeregu pozornych umów i ustnych porozumień wystawiali fikcyjne faktury VAT, na podstawie których wyprowadzili z masy upadłość jednej ze spółek środki pieniężne. W prokuraturze usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień, działania na szkodę spółki i fałszowania dokumentacji.
 
Łączna wysokość ustalonej dotychczas szkody wynosi blisko 29 mln zł. 
 
 
Prowadzący postępowanie nie wykluczają, że lista podejrzanych i zarzutów się powiększy. 
 
Do tego postępowania funkcjonariusze CBA zatrzymali w kwietniu 2017 roku 5 osób, w tym syndyka działającego na szkodę upadłych spółek. Łącznie w sprawie jest 22 podejrzanych.