joomla templates top joomla templates template joomla

Trefne maseczki trafiły do medyków. Zakupione przez WOŚP i fundację Kulczyka nie spełniały norm. Ministerstwo Zdrowia to nie jedyny oszukany, jest ich więcej

R.z/eSerwis.info. video/foto: tvn24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj kryminalne

 
Trefne maseczki nie tylko zakupiło Ministerstwo Zdrowia. O tym, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła maseczki, które nie chronią przed zakażeniem koronawirusem, mowa o 2,6 mln sztuk maseczek z Chin, poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Oszukanych podmiotów jest więcej jak chociażby Naczelna Rada Lekarska, która dostała maseczki od fundacji kluczyka o czym informował Wiceminister Janusz Cieszyński.
 
Jak podaje portal, WOŚP pod wodzą Jerzego Owsiaka zaangażowała się w walkę z epidemią koronawirusa. W tym celu zakupiła kilka tygodni temu 2,6 mln chińskich maseczek, które częściowo trafiły już do stacji pogotowia ratunkowego, domów pomocy społecznej i do szpitali.
 
 
- „Czuliśmy się absolutnie w obowiązku, by o wyniku tych badań poinformować placówki, które otrzymały od nas sprzęt, a także zwrócić się do firmy, u której zakupiliśmy sprzęt, o natychmiastowe wyjaśnienia i wymianę maseczek na takie, które spełniają odpowiednie normy lub zwrot pieniędzy za nieprawidłowo wykonane zamówienie” – powiedział prezes WOŚP Jerzy Owsiak.
 
Według portalu maski zostały przebadane i „okazało się, że nie chronią skutecznie przed koronawirusem”.
 
- „1 maja 2020 r. Fundacja otrzymała wynik badań przeprowadzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, z których wynika, że półmaski filtrujące KN95, które stanowiły część Indywidualnych Pakietów Ochrony Osobistej dla ratowników medycznych, nie spełniają normy pozwalającej na stosowanie ich w celu ochrony układu oddechowego personelu medycznego przed wirusem Sars-Cov-2" – oświadczyła Fundacja.
 
WOŚP i Ministerstwo Zdrowia to nie jedyni, którzy otrzymali maseczki niespełniające norm. Jak poinformował w środę na konferencji prasowej Wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński również Naczelna Rada Lekarska rozdawała trefne maseczki lekarzom, które miałą otrzymać od fundacji kulczyka.
 
Jak poinformował Janusz Cieszyński, maseczki z fundacji trafdiły do lekjarzy, natomiast maseczki zakupione przez Ministerstwo Zdrowia nie zostały przekazane do szpitali.