joomla templates top joomla templates template joomla

Sąd Najwyższy łamie Konstytucję? Zamiast respektować prawo chce je tworzyć. Zakwestionowano ustawę dezubekizacyjną, orzekał sędzia Stanu Wojennego Józef Iwulski

info: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj kryminalne

 
Sąd Najwyższy zakwestionował tzw. ustawę dezubekizacyjną. Jego stanowisko daje nadzieję tym, którzy czują się pokrzywdzeni przez obowiązujące prawo.
 
Wyrok sądu jednoznacznie stwierdza, że nie można karać obniżeniem emerytury wszystkich tylko dlatego, że pracowali w organach państwa totalitarnego. Zamiast tego życiorysy poszczególnych osób powinny być oceniane indywidualnie.
 
 
- Kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa powinno być oceniane na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka – wyjaśnił sędzia SN Józef Iwulski.
 
- Duża cześć tych osób, które odwołały się do sądu, będzie mogła dowodzić, że nie dopuszczała się łamania praw człowieka. Teraz będą mogli obalać te dowody i w postaci zaświadczenia IPN wykazywać, że nie pełnili służby na rzecz totalitarnego państwa. Orzeczenie otwiera im do tego drogę – wyjaśnił zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk.