joomla templates top joomla templates template joomla

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata dla Mateusza Kijowskiego. Były szef KOD poświadczył nieprawdę w fakturach za rzekome usługi informatyczne na kwotę 121 tys. zł.

info: TVPinfo; fot: Achiwum włącz . Opublikowano w Kraj kryminalne

 
 
Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata – taki wyrok usłyszał w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie Mateusz Kijowski. Uznano go winnym poświadczenia nieprawdy w fakturach za rzekome usługi informatyczne na kwotę 121 tys. zł. W zdumiewający sposób wyrok uzasadnił sędzia Albert Parzyszek. – KOD był oceniany jako coś pozytywnego.
 
– KOD w pewnym momencie był największym ruchem społecznym od czasu Solidarności. Spontanicznym, oddolnym i rozwijającym się. Bez względu na to, czy ktoś popierał hasła KOD, działalność społeczna KOD musi być oceniana jako coś pozytywnego – stwierdził Parzyszek.
 
 
Sędzia sądu rejonowego w Pruszkowie niejasności finansowe uznał za główny powód spadku znaczenia organizacji założonej przez Kijowskiego. – Nikt nie zaprzeczy, że zdarzenie z fakturami było punktem zwrotnym w historii organizacji, która rozwijała się prężnie i dynamicznie – dodał.
 
Wyrok roku więzienia w zawieszeniu to zdaniem sędziego „cena społeczna za wystawienie nieszczęsnych faktur”. – Pada teraz pytanie, czy KOD jeszcze istnieje. Kara pozbawienia wolności jest jak najbardziej adekwatna – wyjaśnił sędzia.