joomla templates top joomla templates template joomla

„Sprostamy zadaniu” szybkiego wyjścia z kryzysu. NBP jest na to przygotowany do walki o przestrzeń dla polskiej gospodarki po kryzysie

info: TVPinfo; fot: KPRM, video: KPRM włącz . Opublikowano w Kraj finanse i biznes

– W ramach swojego mandatu, w imieniu NBP zrobię wszystko, żeby ten kryzys był dla Polski możliwie łagodny i żebyśmy z niego wyszli jak najszybciej i jak najszybciej wrócili na drogę szybkiego, bezprecedensowego rozwoju i powrócili do polskiego cudu gospodarczego – powiedział Glapiński na konferencji prasowej.
 
 
W opinii szefa NBP nigdy nie było przeznaczonych na pomoc tak ogromnych środków. Dodał, że te środki dotrą w ciągu 2-3 tygodni do przedsiębiorców.
 
– Obecny kryzys jest bezprecedensowy, dzieje się od razu we wszystkich krajach i dlatego jest tak dotkliwy – ocenił prezes NBP.
 
Dodał, że Narodowy Banki Polski musi zapewnić elastyczność rynku finansowego i płynność rynku obligacji, zapewniając odpowiednio niską ich rentowność.
 
Jak dodał Glapiński, kiedy pandemia wygaśnie, „wszystkie rządy i banki centralne będą walczyć o przestrzeń dla swoich gospodarek”.
 
– NBP jest na to przygotowany – zapewnił Prezes NBP
 
 
Prezes banku centralnego ocenił, że na pewno „sprostamy zadaniu” szybkiego wyjścia z kryzysu. Glapiński wskazał, że szybka odbudowa po kryzysie nastąpi, gdy przetrwają firmy. – Do tego poduszka finansowa, którą zapewnia NBP, jest niezbędna – dodał. – Zadłużenie Polski jest nikłe, mamy przestrzeń, żeby działać – ocenił.
 
– Ważne jest to, żeby pamiętać i nie używać takiego skrótu dziennikarskiego, że bank centralny finansuje wydatki rządu, finansuje programy rządu. To byłoby złamanie prawa. My przeprowadzamy operacje strukturalne na otwartym rynku obligacji zapewniając płynność tego rynku i odpowiednio niską rentowność – powiedział szef NBP.
 
Prezes banku centralnego zapewnił, że współdziałanie NBP z rządem w zakresie realizacji programu pomocowego polega przede wszystkim na zapewnieniu „oddechu” finansowego dla spółek.
 
– Polski Fundusz Rozwoju może emitować obligacje, te obligacje, tak jak wszystkie inne gwarantowane przez Skarb Państwa, znajdują się na rynku, kupują je banki a my stanowimy swego rodzaju poduszkę. Banki wiedzą, że bank centralny jest aktywny na tym rynku i my obligacje możemy od banków komercyjnych kupować – wyjaśnił.