Podczas sesji Rady m. st. Warszawa 10 lipca br. radni uchwalili wieloletni plan inwestycyjny stolicy. W zaproponowanym przez ratusz budżecie Most Północny uznany został za inwestycję priorytetową. Jednak aby ją zrealizować, potrzebne jest więcej pieniędzy niż wcześniej planowano. Aby pozyskać brakujące kwoty, wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz zwrócił się do radnych o wykreślenie z budżetu inwestycyjnego wielu inwestycji tj. pałaców Saskiego i Bruhla, budowy Trasy N-S, odcinka śródmiejskiej obwodnicy - od ronda Żaba do ul. Zabranieckiej...
Nie sądzę, żebym musiał przekonywać panią minister do nauczania historii przez trzy lata liceum. Ale oczywiście, wizja edukacji, matury to problem fundamentalnych wyborów ideowych, ma więc charakter polityczny. To parlament powinien decydować o kierunkach rozwoju polskiej oświaty, a nie tylko o detalach ustawodawczych - mówi w DZIENNIKU poseł PO Jarosław Gowin.
Często spotykam się z młodzieżą szkolną. Nie interesuje się ona zbytnio polityką, słabo historią. Ale czasem ktoś z wesołą mina zapyta o PRL. Jak to było w czasach, które znamy tylko z opowiadań rodziców albo filmów Barei? Z czym kojarzy się ten okres? Pytam wtedy, czy ktoś oglądał - nominowany do „Oscara” - film Floriana Henckela von Donnersmarcka „Życie na podsłuchu”? Życie w PRL kojarzy mi się właśnie z podsłuchem. Niemiecki film opowiada o agencie służby bezpieczeństwa STASI, podsłuchującym opozycyjnie nastawioną grupę ludzi.
Takie pytanie stawiali sobie w starożytnym Rzymie bliscy wojowników wyruszających w bój. Wygrają, czy polegną? Ale w dzisiejszej Polsce ta niewiadoma odnosi się do czegoś innego i także bardzo ważnego. Chodzi o sięgający jeszcze do czasów prezydentury Ronalda Reagana amerykański projekt instalacji w Polsce (także w Czechach, gdzie rozmieszczony byłby radar) elementów tzw. tarczy antyrakietowej. Miałaby ona zamykać łańcuch obronny, chroniący terytorium USA przed zagrożeniami płynącymi ze strony tzw. rogue states (państw hultajskich) i organizacji terrorystycznych typu Al-Kaida.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie antymonopolowe przeciwko PKN Orlen oraz jego dystrybutorom. Spółkom zarzucono wspólne ustalanie cen paliw płynnych Postępowanie zostało wszczęte po analizie rynku paliw przeprowadzonej przez UOKiK. W jego trakcie Urząd sprawdzi, czy postanowienia umów stosowane przez spółkę i jej dystrybutorów – stacje paliw w Krasnymstawie i Lechowie – mają charakter antykonkurencyjny. PKN Orlen jest jedną z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się przerobem ropy naftowej m.in. na: benzynę bezołowiową, olej napędowy i paliwo lotnicze, a także ich dystrybucją.
Trudno inaczej nazywać zachowanie naszej giełdy na wczorajszej sesji, jak euforią. Lipiec zaczynał się w fatalnych nastrojach, a kończy w zupełnie przeciwnych. Taki nagły zwrot sytuacji może budzić obawy o racjonalność giełdy. Nie ma wątpliwości, że takie ruchy utrudniają ocenę sytuacji.Najważniejsze wydarzenia z 30 lipca 2008 r.:Lipcowe wskaźniki PMI dla sprzedaży detalicznej w Niemczech oraz strefie euro utrzymały się poniżej 50 pkt i wyniosły odpowiednio 46,4 pkt oraz 46 pktLipcowy wskaźnik zaufania konsumentów w strefie euro wypadł gorzej od oczekiwań i wyniósł minus 20 pktDecyzja RPP...
Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył w czwartek sprawę b. szefa MSW, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci 9 górników kopalni „Wujek” w 1981 r. Według sądu karalność „nieumyślnego” czynu Kiszczaka przedawniła się w 1986 r. Czwartkowy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie jest trzecim orzeczeniem sądu I instancji w trwającym od 1994 r. procesie Kiszczaka. W 1996 r. uniewinniono go, a w 2004 r. skazano na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Oba wyroki uchylał potem Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Niesłusznie posądza się lewicę o ateizm. To przecież ktoś z lewicy zamówił mszę w intencji gen. Jaruzelskiego. Ktoś naprawdę chciał, żeby pomodlono się za duszę generała. I to w kościele w Wilanowie, do którego uczęszcza redaktor Semka, co podała "Gazeta Wyborcza", dla której musi to mieć znaczenie. W parafii poruszenie, a dziennikarzom udało się nawet wytropić kilku - młodych prawdopodobnie - księży, którzy ubolewają: "Nie wiemy, dlaczego się prałat zgodził. Dla nas jest to skandal. Jesteśmy w trudnej sytuacji".
Zwracam się z apelem do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o poważne potraktowanie sytuacji, w jakiej znalazł się Pan i ludzie, których wybraliście do władz mediów publicznych. Możecie oczywiście cieszyć się, że kilka miesięcy dłużej będziecie brać pensję z państwowych firm i instytucji. Możecie też wykorzystać ten czas, żeby przeanalizować swoje dotychczasowe zachowanie i szanse, jakie macie w przyszłości. Zmiany w mediach nastąpią i są nieuniknione. Winni grabieży mediów publicznych, której dokonano w grudniu 2005 roku, poniosą polityczną odpowiedzialność.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziła się na połączenie dwóch spółdzielni mleczarskich – Mlekpol przejmie Rolmlecz. Mlekpol zajmuje się skupem i przetwórstwem mleka, a także wyrobem serów. Przedsiębiorca produkuje m.in. mleko „Łaciate” i jest jednym z największych producentów wyrobów mleczarskich w kraju. Na podstawie decyzji Prezesa UOKiK Mlekpol będzie mógł przejąć Rolmlecz, który działa w tej samej branży.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej decyzją z dnia 30 lipca 2008 r. nałożył na Telekomunikację Polską S.A. karę pieniężną w wysokości 50 000 zł. za niewypełnienie w terminie warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego, określonych w decyzji Prezesa UKE z dnia 31 lipca 2007 r.Prezes UKE dnia 31 lipca 2007 r. wydał decyzję zmieniającą umowę o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych, zawartej w dniu 15 września 2006 r. pomiędzy Telekomunikacją Polską S.A. i Netią S.A.
Po zakończeniu głosowań w Sejmie, już po północy premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami skomentował głosowanie nad odrzuceniem weta prezydenta do ustawy medialnej. Zapowiedział, że Platforma Obywatelska w żadnym wypadku nie będzie „handlować” mediami publicznymi, ponieważ wreszcie należy skończyć z sytuacją, w której są one przedmiotem politycznych targów. Premier powiedział, że nie spodziewał się innych wyników głosowania w sprawie odrzucenia weta prezydenta i potwierdził, że nie chciał negocjować z liderami SLD tej kwestii.