Sześciolatki będą już uczniami, reforma podstaw nauczania od przyszłego roku szkolnego, w polskich szkołach będzie można realizować międzynarodowe programy nauczania, płace nauczycieli będą zwiększone, a nauczyciel-stażysta będzie zarabiał około 20 proc. więcej niż dotyczczas - to jedne z ważniejszych zmian w projekcie ustawy o systemie oświaty i w Karcie Nauczyciela, które zostały przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jeszcze w tym tygodniu do konsultacji międzyrządowych i społecznych skierowany zostanie przygotowany przez resort edukacji projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Karta Nauczyciela, zakładający ....
Na wiosnę 2007 r. rząd Kaczyńskiego miał kłopoty. Potrzebuje udowodnić, że na Śląsku istniał przestępczy układ, w którym tkwili liderzy SLD. Blida pasowała tu jak ulał - taką hipotezę rozwoju wydarzeń z kwietnia 2007 r. stawia przewodniczący sejmowej Komisji Śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy Ryszard Kalisz w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Jest jesień 2005 r. Wybory parlamentarne wygrało PiS. 31 października Zbigniew Ziobro zostaje ministrem sprawiedliwości - prokuratorem generalnym.
Wczorajszy „Nasz Dziennik” poruszył sprawę wystąpienia przewodniczącego Ziomkostwa Śląskiego i byłego prezesa rady nadzorczej Powiernictwa Pruskiego Rudiego Pawelki wygłoszonego w minioną niedzielę podczas zjazdu Ziomków Prus Wschodnich w Solingen. Pawelka stwierdził, iż niemiecka mniejszość narodowa podlega w Polsce dyskryminacji. Zwrócił się z apelem do władz Rzeczypospolitej o przestrzeganie wzajemnych traktatów i zobowiązań, które jego zdaniem nie są respektowane.
Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył w czwartek sprawę b. szefa MSW, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci 9 górników kopalni „Wujek” w 1981 r. Według sądu karalność „nieumyślnego” czynu Kiszczaka przedawniła się w 1986 r. Czwartkowy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie jest trzecim orzeczeniem sądu I instancji w trwającym od 1994 r. procesie Kiszczaka. W 1996 r. uniewinniono go, a w 2004 r. skazano na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Oba wyroki uchylał potem Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Niesłusznie posądza się lewicę o ateizm. To przecież ktoś z lewicy zamówił mszę w intencji gen. Jaruzelskiego. Ktoś naprawdę chciał, żeby pomodlono się za duszę generała. I to w kościele w Wilanowie, do którego uczęszcza redaktor Semka, co podała "Gazeta Wyborcza", dla której musi to mieć znaczenie. W parafii poruszenie, a dziennikarzom udało się nawet wytropić kilku - młodych prawdopodobnie - księży, którzy ubolewają: "Nie wiemy, dlaczego się prałat zgodził. Dla nas jest to skandal. Jesteśmy w trudnej sytuacji".
Zwracam się z apelem do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o poważne potraktowanie sytuacji, w jakiej znalazł się Pan i ludzie, których wybraliście do władz mediów publicznych. Możecie oczywiście cieszyć się, że kilka miesięcy dłużej będziecie brać pensję z państwowych firm i instytucji. Możecie też wykorzystać ten czas, żeby przeanalizować swoje dotychczasowe zachowanie i szanse, jakie macie w przyszłości. Zmiany w mediach nastąpią i są nieuniknione. Winni grabieży mediów publicznych, której dokonano w grudniu 2005 roku, poniosą polityczną odpowiedzialność.
Zniesienie tzw. podatku Religi zapowiedziała podczas konferencji prasowej minister zdrowia Ewa Kopacz. Minister Kopacz oświadczyła, że przygotowany przez jej resort projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada zniesienie obowiązku odprowadzania comiesięcznej składki w formie ryczałtu, jaki firmy ubezpieczeniowe są zobowiązane uiszczać zgodnie z obecnie obowiązującym prawem (tzw. podatek Religi). Projekt jest już po konsultacjach zewnętrznych i spotkał się m.in. z pozytywną opinią Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Decyzja KP Lewica w sprawie wstrzymania się od głosu podczas piątkowego głosowania nad wetem prezydenta do ustawy medialnej uchroniła media publiczne przed przejęciem ich przez Platformę Obywatelską - uważają posłowie Klubu. - W piątek mediom publicznym miała być wręczona legitymacja partyjna Platformy Obywatelskiej. Uniemożliwiliśmy tę "smutną uroczystość". Media nie są w rękach PO, ale nie można się zgodzić i godzić na ten stan, żeby media publiczne pozostawały pod rządami ustawy uchwalonej przez PiS...
Podczas sesji Rady m. st. Warszawa 10 lipca br. radni uchwalili wieloletni plan inwestycyjny stolicy. W zaproponowanym przez ratusz budżecie Most Północny uznany został za inwestycję priorytetową. Jednak aby ją zrealizować, potrzebne jest więcej pieniędzy niż wcześniej planowano. Aby pozyskać brakujące kwoty, wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz zwrócił się do radnych o wykreślenie z budżetu inwestycyjnego wielu inwestycji tj. pałaców Saskiego i Bruhla, budowy Trasy N-S, odcinka śródmiejskiej obwodnicy - od ronda Żaba do ul. Zabranieckiej...
Nie sądzę, żebym musiał przekonywać panią minister do nauczania historii przez trzy lata liceum. Ale oczywiście, wizja edukacji, matury to problem fundamentalnych wyborów ideowych, ma więc charakter polityczny. To parlament powinien decydować o kierunkach rozwoju polskiej oświaty, a nie tylko o detalach ustawodawczych - mówi w DZIENNIKU poseł PO Jarosław Gowin.
Często spotykam się z młodzieżą szkolną. Nie interesuje się ona zbytnio polityką, słabo historią. Ale czasem ktoś z wesołą mina zapyta o PRL. Jak to było w czasach, które znamy tylko z opowiadań rodziców albo filmów Barei? Z czym kojarzy się ten okres? Pytam wtedy, czy ktoś oglądał - nominowany do „Oscara” - film Floriana Henckela von Donnersmarcka „Życie na podsłuchu”? Życie w PRL kojarzy mi się właśnie z podsłuchem. Niemiecki film opowiada o agencie służby bezpieczeństwa STASI, podsłuchującym opozycyjnie nastawioną grupę ludzi.
Takie pytanie stawiali sobie w starożytnym Rzymie bliscy wojowników wyruszających w bój. Wygrają, czy polegną? Ale w dzisiejszej Polsce ta niewiadoma odnosi się do czegoś innego i także bardzo ważnego. Chodzi o sięgający jeszcze do czasów prezydentury Ronalda Reagana amerykański projekt instalacji w Polsce (także w Czechach, gdzie rozmieszczony byłby radar) elementów tzw. tarczy antyrakietowej. Miałaby ona zamykać łańcuch obronny, chroniący terytorium USA przed zagrożeniami płynącymi ze strony tzw. rogue states (państw hultajskich) i organizacji terrorystycznych typu Al-Kaida.