joomla templates top joomla templates template joomla

Premier: euro za trzy lata

uokik.gov.pl ; www.expander.pl włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

To zbyt optymistyczne plany - mówią ekonomiści o deklaracji Donalda Tuska. Za to polska waluta od razu zyskała na wartości Po raz pierwszy powiem, że mój rząd będzie dążył do tego, abyśmy weszli do strefy euro w 2011 roku. Będzie to sprawa trudna, ale możliwa - zadeklarował wczoraj Donald Tusk. Do przyjęcia euro konieczna może być zmiana konstytucji, a dotychczasową rolę NBP musiałby przejąć Europejski Bank Centralny.

Mieszkania wciąż tanieją

uokik.gov.pl ; www.expander.pl włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

Nawet deweloperzy nie liczą na to, że klienci szybko do nich wrócą. Latem sprzedaż nowych lokali była słaba. W efekcie kupujący nadal mogą oczekiwać promocji i spadku cen. W porównaniu z lipcem ceny ofertowe stopniały średnio o 2,26 proc. W sumie, licząc od drugiego kwartału, spadły w Warszawie, Poznaniu czy Łodzi już o kilkanaście procent. Spadają także ceny transakcyjne. Do tradycyjnego w sezonie letnim spowolnienia doszła trwająca już wiele miesięcy dekoniunktura. Są deweloperzy, którzy po ostatnich obniżkach cen już zaczęli sprzedawać.

Z dzienników, poniedziałek 8 września 2008 r.

uokik.gov.pl ; www.expander.pl włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

Puls Biznesu Obligacje wróżą przełom mocno tanieją obligacje rządowe, nie tylko w Polsce, lecz także w USA i strefie euro. Jeszcze miesiąc temu rentowność dwuletnich obligacji skarbowych nad Wisłą wynosiła 6,7 proc., dziś niewiele przekracza 6 proc. Drożejące obligacje to dobra wiadomość, zwłaszcza dla rzeszy klientów krajowych funduszy inwestycyjnych. Mocno rośnie wartość ich jednostek funduszy obligacji. To pozytywny sygnał również dla obecnych i przyszłych kredytobiorców.

Netia przejmuje Tele2

uokik.gov.pl włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała zgodę na przejęcie Tele2 Polska przez spółkę Netia. Przedsiębiorcy działają na rynku telekomunikacyjnym. Netia jest niezależnym operatorem telefonii stacjonarnej. Świadczy także inne usługi telekomunikacyjne, takie jak: dostęp do Internetu, telefoniczne usługi głosowe i transmisje danych – np. kino internetowe. Pasywny uczestnik koncentracji – Tele2 Polska – oferuje usługi w zakresie telefonii stacjonarnej oraz dostępu do Internetu.

Warszawski miś Ławrowa

pis.org.pl ; Hanna Foltyn-Kubicka włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Rosji – Siergieja Ławrowa stała się spektaklem medialnym. Nazwisko Ministra, odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki, na szczęście poza wołaczem, rozbrzmiewało z odbiorników, uderzało z pierwszych stron gazet codziennych a także dawało pole do popisu wszelkim, mniej lub bardziej kompetentnym „ekspertom”. Tak wygląda wyścig o oglądalność/poczytność/słuchalność i jest to wpisane w pluralizm i niezależność mediów. Trzeba się jednak zastanowić, komu ten spektakl służy najbardziej.

Lewica o wizycie szefa rosyjskiej dyplomacji i wprowadzeniu euro

sld.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityka

SLD przyłącza się do powszechnej opinii, że bardzo dobrze się stało, że doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji - powiedziała Jolanta Szymanek-Deresz, wiceprzewodnicząca SLD podczas konferencji prasowej w Sejmie. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, przebywał dziś w Polsce. Spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Jak, podkreśliła Szymanek-Deresz z wypowiedzi ministra Sikorskiego wynika, że rozmowy były prowadzone w takim kontekście jakby nic się nie wydarzyło.

Sikorski rozsypał na Białorusi unijny worek z cudami

platforma.org włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Polska uważa Białoruś za europejskiego sąsiada - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu z szefem białoruskiej dyplomacji Siarhiejem Martynauem. A białoruska agencja BiełaPAN pisała: "Worek z cudami rozsypał się, lody zostały przełamane" Sikorski był z kilkugodzinną wizytą na Białorusi na zaproszenie tamtejszego MSZ. Ministrowie spotkali się w Wiskulach w pobliżu Brześcia, po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej. Była to pierwsza wizyta unijnego szefa dyplomacji na Białorusi od 4 lat.

Małe firmy doradcze mogą zniknąć z rynku

uokik.gov.pl ; www.expander.pl włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

Ministerstwo Finansów przygotowało regulacje, które doprowadzą do przetasowań na rynku pośredników finansowych. Wejście w życie przepisów może przyspieszyć konsolidację na rynku. Prawdopodobnie juz w przyszłym roku wszyscy sprzedawcy funduszy będą musieli m. in. dokonywać szczegółowej oceny sytuacji finansowej klienta, prowadzić rejestr i archiwizować zlecenia, umowy, dokumenty, wdrożyć procedury kontroli wewnętrznej i wprowadzić systemy zabezpieczające dane osobowe inwestorów.

Sprawdź komu płacisz

uokik.gov.pl włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

Okienko pocztowe, przelew bankowy, agencja pośrednictwa finansowego – możliwości uregulowania naszych zobowiązań jest wiele. Przekonujemy się również do innych, nowych form – tak wynika z najnowszych badań UOKiK. Opłacając codzienne rachunki konsumenci korzystają z różnorodnych form przekazu pieniędzy wierzycielom. Największą popularnością, według badań zleconych TNS OBOP przez UOKiK, wciąż cieszą się tradycyjne sposoby – poczta (67 proc.), oddział banku (36 proc.), inkasent oraz punkty obsługi klienta (35 proc.).

Jeronimo Martins dystrybucja nowe postępowanie

uokik.gov.pl włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

Za podanie nieprawdziwych informacji Jeronimo Martins Dystrybucja może zapłacić karę finansową – Prezes UOKiK wszczęła w tej sprawie postępowanie. W styczniu br. Prezes UOKiK wszczęła na wniosek Jeronimo Martins Dystrybucja postępowanie antymonopolowe w sprawie zamiaru przejęcia przez spółkę kontroli nad Plus Discount. Transakcja podlegała zgłoszeniu do UOKiK, ponieważ biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym rok zgłoszenia przekroczył 50 mln euro w Polsce.

Nie wierzę Palikotowi

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

W grudniu 2007 r. kiedy Sejm RP powoływał nadzwyczajną komisję sejmową popularnie zwaną „Przyjazne Państwo” posłowie Prawa i Sprawiedliwości ostrożnie reagowali na powszechny zachwyt nad samym pomysłem komisji, a tym bardziej na jej kontrowersyjnego przewodniczącego Janusza Palikota. Jeśli uwierzyć, że powołanie komisji nie było akcją promująca samego przewodniczącego ani akcją promującą Platformę Obywatelską jako partię przyjaciół przedsiębiorców, to były trzy wyzwania, którym należało sprostać w jej pracach.

Napieralski: Rząd składa kolejne puste obietnice

sld.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski nie wierzy w ofensywę ustawodawczą, zapowiedzianą na październik przez rząd Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Napieralskiego, są to kolejne puste obietnice, składane przez Donalda Tuska w związku ze zbliżającą się rocznicą działania rządu koalicji PO-PSL. Podobne „fajerwerki” rząd fundował społeczeństwu podczas obchodów stu pierwszych dni rządu, wówczas podczas licznych konferencji, zapowiadano, że do Sejmu będą kierowane liczne projekty ustaw...

Tusk: Polska niezmiennie popiera integralność Gruzji

platforma.org włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Premier Donald Tusk podczas spotkania z szefem MSZ Rosji Sergiejem Ławrowem wyraził "zdecydowane poparcie" dla integralności i suwerenności Gruzji, a także "z dużą satysfakcją" przyjął korektę rosyjskiego stanowiska w sprawie tarczy antyrakietowej - poinformował szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowaka. Ławrow, który w czwartek przebywał z roboczą wizytą w Polsce, spotkał się z premierem a wcześniej z szefem MSZ Radosławem Sikorskim.