joomla templates top joomla templates template joomla

Andrzej Kołaczkowski: Jak trwoga to do Wilanowa

platforma.org włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Niesłusznie posądza się lewicę o ateizm. To przecież ktoś z lewicy zamówił mszę w intencji gen. Jaruzelskiego. Ktoś naprawdę chciał, żeby pomodlono się za duszę generała. I to w kościele w Wilanowie, do którego uczęszcza redaktor Semka, co podała "Gazeta Wyborcza", dla której musi to mieć znaczenie. W parafii poruszenie, a dziennikarzom udało się nawet wytropić kilku - młodych prawdopodobnie - księży, którzy ubolewają: "Nie wiemy, dlaczego się prałat zgodził. Dla nas jest to skandal. Jesteśmy w trudnej sytuacji".

Arkadiusz Rybicki: Życie na podsłuchu

platforma.org włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Często spotykam się z młodzieżą szkolną. Nie interesuje się ona zbytnio polityką, słabo historią. Ale czasem ktoś z wesołą mina zapyta o PRL. Jak to było w czasach, które znamy tylko z opowiadań rodziców albo filmów Barei? Z czym kojarzy się ten okres? Pytam wtedy, czy ktoś oglądał - nominowany do „Oscara” - film Floriana Henckela von Donnersmarcka „Życie na podsłuchu”? Życie w PRL kojarzy mi się właśnie z podsłuchem. Niemiecki film opowiada o agencie służby bezpieczeństwa STASI, podsłuchującym opozycyjnie nastawioną grupę ludzi.

Iwiński: Z tarczą, czy na tarczy?

sld.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Takie pytanie stawiali sobie w starożytnym Rzymie bliscy wojowników wyruszających w bój. Wygrają, czy polegną? Ale w dzisiejszej Polsce ta niewiadoma odnosi się do czegoś innego i także bardzo ważnego. Chodzi o sięgający jeszcze do czasów prezydentury Ronalda Reagana amerykański projekt instalacji w Polsce (także w Czechach, gdzie rozmieszczony byłby radar) elementów tzw. tarczy antyrakietowej. Miałaby ona zamykać łańcuch obronny, chroniący terytorium USA przed zagrożeniami płynącymi ze strony tzw. rogue states (państw hultajskich) i organizacji terrorystycznych typu Al-Kaida.

Paliwa pod kontrolą

uokik.gov.pl ; e-wawa.pl włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie antymonopolowe przeciwko PKN Orlen oraz jego dystrybutorom. Spółkom zarzucono wspólne ustalanie cen paliw płynnych Postępowanie zostało wszczęte po analizie rynku paliw przeprowadzonej przez UOKiK. W jego trakcie Urząd sprawdzi, czy postanowienia umów stosowane przez spółkę i jej dystrybutorów – stacje paliw w Krasnymstawie i Lechowie – mają charakter antykonkurencyjny. PKN Orlen jest jedną z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się przerobem ropy naftowej m.in. na: benzynę bezołowiową, olej napędowy i paliwo lotnicze, a także ich dystrybucją.

GPW w piątce najlepszych giełd na świecie

expander.pl ; Katarzyna Siwek włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

Trudno inaczej nazywać zachowanie naszej giełdy na wczorajszej sesji, jak euforią. Lipiec zaczynał się w fatalnych nastrojach, a kończy w zupełnie przeciwnych. Taki nagły zwrot sytuacji może budzić obawy o racjonalność giełdy. Nie ma wątpliwości, że takie ruchy utrudniają ocenę sytuacji.Najważniejsze wydarzenia z 30 lipca 2008 r.:Lipcowe wskaźniki PMI dla sprzedaży detalicznej w Niemczech oraz strefie euro utrzymały się poniżej 50 pkt i wyniosły odpowiednio 46,4 pkt oraz 46 pktLipcowy wskaźnik zaufania konsumentów w strefie euro wypadł gorzej od oczekiwań i wyniósł minus 20 pktDecyzja RPP... 

Sopockie PO nie podejmie polemiki ze Świderskim

platforma.org włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w Sopocie zapowiedzieli, że nie będą prowadzić żadnej polemiki z byłym radnym PO Jalubem Świderskim. Powiadomili, że za wypowiedzi Świderskiego w Sejmie szkalujące sopocką PO wystąpią przeciw niemu na drogę prawną. Politycy PO ocenili, że wypowiedzi Świderskiego były "kłamliwe, obraźliwe i oszczercze".
 

Nepotyzm!? Jaki nepotyzm?

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityka

No i proszę. Dzieci działaczy politycznych PSL idą za swoimi rodzicami jak w dym. Bez zmrużenia oka! Szefem sekretariatu ministerstwa gospodarki został Igor Strąk, syn działacza PSL Michała Strąka. Jedną z pierwszych decyzji nowego dyrektora było ściągnięcie kolegi z poprzedniej pracy w Ministerstwie Finansów Mariusza Haładyja i stworzenie specjalnie dla niego wydziału obsługi eksperckiej. W wydziale tym pracować ma pięć osób - wszyscy w randze radcy ministra - informują media.

Napieralski: KRRiT do dymisji!

sld.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Zwracam się z apelem do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o poważne potraktowanie sytuacji, w jakiej znalazł się Pan i ludzie, których wybraliście do władz mediów publicznych. Możecie oczywiście cieszyć się, że kilka miesięcy dłużej będziecie brać pensję z państwowych firm i instytucji. Możecie też wykorzystać ten czas, żeby przeanalizować swoje dotychczasowe zachowanie i szanse, jakie macie w przyszłości. Zmiany w mediach nastąpią i są nieuniknione. Winni grabieży mediów publicznych, której dokonano w grudniu 2005 roku, poniosą polityczną odpowiedzialność.

Zgoda na połączenie

uokik.gov.pl włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziła się na połączenie dwóch spółdzielni mleczarskich – Mlekpol przejmie Rolmlecz. Mlekpol zajmuje się skupem i przetwórstwem mleka, a także wyrobem serów. Przedsiębiorca produkuje m.in. mleko „Łaciate” i jest jednym z największych producentów wyrobów mleczarskich w kraju. Na podstawie decyzji Prezesa UOKiK Mlekpol będzie mógł przejąć Rolmlecz, który działa w tej samej branży.

Prezes UKE nałożył na Telekomunikację Polską karę w wysokości 50 000 zł.

urtip.gov.pl ; e-wawa.pl włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej decyzją z dnia 30 lipca 2008 r. nałożył na Telekomunikację Polską S.A. karę pieniężną w wysokości 50 000 zł. za niewypełnienie w terminie warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego, określonych w decyzji Prezesa UKE z dnia 31 lipca 2007 r.Prezes UKE dnia 31 lipca 2007 r. wydał decyzję zmieniającą umowę o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych, zawartej w dniu 15 września 2006 r. pomiędzy Telekomunikacją Polską S.A. i Netią S.A. 

Donald Tusk: PO nie będzie handlować mediami publicznymi

platforma.org włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Po zakończeniu głosowań w Sejmie, już po północy premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami skomentował głosowanie nad odrzuceniem weta prezydenta do ustawy medialnej. Zapowiedział, że Platforma Obywatelska w żadnym wypadku nie będzie „handlować” mediami publicznymi, ponieważ wreszcie należy skończyć z sytuacją, w której są one przedmiotem politycznych targów. Premier powiedział, że nie spodziewał się innych wyników głosowania w sprawie odrzucenia weta prezydenta i potwierdził, że nie chciał negocjować z liderami SLD tej kwestii.

Tusk i Schetyna na podtopionym Podhalu

platforma.org włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Premier i wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna przyjechali na Podhale do miejscowości Nowa Biała w pow. nowotarskim, aby zapoznać się ze zniszczeniami po gwałtownych opadach deszczu. Tusk podkreślił, że ważne jest, iż podczas ataku żywiołu ludzie nie zawiedli. "Zarówno odpowiedzialne służby na czas kryzysu, mieszkańcy, strażacy, przedsiębiorcy - to wszystko naprawdę dobrze zadziałało" - zaznaczył. Premierowi, jak powiedział, bardzo zależy też na tym, aby odpowiednia pomoc dotarła do poszkodowanych maksymalnie szybko.

Rosja broni bolszewików

Piotr Zychowicz włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Moskwa ostro skrytykowała prezydenta Busha za porównanie sowieckiego komunizmu do nazizmu. Chodzi o specjalną prezydencką proklamację skierowaną do amerykańskiego narodu, w której George W. Bush zaapelował do swoich rodaków o dalszą walkę o demokratyzację świata. Właśnie ten fragment proklamacji spotkał się z ostrą reakcją Rosji. „Chociaż potępiamy nadużycia władzy i nieusprawiedliwioną surowość polityki wewnętrznej sowieckiego reżimu, nie możemy obojętnie traktować prób zrównywania komunizmu z nazizmem i twierdzenia...